No. | Dog Name - Breed - Sex | Owner(s) | No. Dogs Starting Series | 97 | | 85 | 82 | 72 | 64 | 45 | | | 14 | No. |
Handler(s) | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
1 | FC-AFC Atlastastar (Rinny), LF | Martha & Paul Blank | Scott Harp | | | | | | | | | H P X | | 1 |
2 | FC-AFC McKinley First Ascender-Hudson (Hudson), LM | Bill & Patricia Barstow | Wayne Curtis | | | | | | | | | X | H H | 2 |
3 | FC Rolling Thunder X1X (Thor), LM | Michael Kammerer | Danny Farmer | | X | | | | | | | | | 3 |
4 | FC-AFC Aksarben's Black Skyy (Skyy), LM | Alice Woodyard | Rob Erhardt | | | | | | X | | | | | 4 |
5 | FC-AFC Texaco's High Tesse (Star), LF | Alex Abraham | Alex Abraham | | | | | | | | | H X | | 5 |
6 | FC-AFC Rebel Ridge Cosmic Rise 'N Fall MH (Tide), LM | Jeff Lyons & Madelyn Yelton & Barbara Lindtner | Madelyn Yelton | | | | | | H X | | | | | 6 |
7 | FC-AFC The Bear XVII (Yogi), LM | Louie & Judy Churack | Ty Rorem | | | | | | H X | | | | | 7 |
8 | FC In The Hunts Blazing Saddles (Blaze), LM | Kenneth Steele | Gary Unger | H | X | | | | | | | | | 8 |
9 | FC-AFC Salty Paws Hammerin Hank (Henry), LM | Bob Starford | Tim Milligan | | | | | | X | | | | | 9 |
10 | FC Tucker Copy Of Carbon (Tucker), LM | David Aul | Bill Eckett | | | | | | | | | | H F | 10 |
11 | FC-AFC Tealcreek Patton's Saber (Saber), LM | Chris & Portia Hatch | Chris Hatch | | | | | | | | | | H F | 11 |
12 | FC-AFC Watermark's The Black Pearl (Freedom), LF | Cal Cadmus & Alexandra Latta | Luann Pleasant | | | | | | X | | | | | 12 |
13 | FC-AFC Sundog's Maximum Pursuit (Max), LM | Paula & Corrie Elmes | John Henninger | | | H | | | | | | X | | 13 |
14 | FC Madison Hadagun (Madison), LF | Robin & Cal Cadmus & William Sargenti & T J Lindbloom | William Sargenti | | | H | | | | | | P X | | 14 |
15 | FC-AFC Oakdale Whitewater Devil Dog MH (Bam), LF | Sarah Love | Sarah Love | | X | | | | | | | | | 15 |
16 | FC-AFC Ragin Eye Of The Storm (Cane), LM | John Thomas & Bobby Davidson | Alan Pleasant | | | | | | | | | X | | 16 |
17 | FC-AFC Forry's Charmed One (Piper), LF | Thomas & Lynora Budd | Ed Forry | | | | | | | | | P X | | 17 |
18 | FC-AFC NTK's Rock Me On The Water (Jackson), LM | Deborah & Deb Stukey | Chris Ledford | | | | X | | | | | | | 18 |
19 | FC-AFC Mitimat Rock Paper Scissors (Rocky), LM | Lydia Fekula & Jeff Schuett | Ray Voigt | H | | X | | | | | | | | 19 |
20 | FC-AFC Ride Sally Ride III (Sally), LF | Jay Chesshir | Jay Chesshir | | | | | X | | | | | | 20 |
21 | FC Hawkeye's Duke (Duke), LM | Shaelee Fosher | Mark Edwards | H | X | | | | | | | | | 21 |
22 | FC-AFC Chopper's Rx To Win (Windy), LF | Robert Crabb | Bob Crabb | | | | X | | | | | | | 22 |
23 | FC-AFC Hoot N Holler (Hoot), LM | Mark Medford | Mark Medford | H | | | X | | | | | | | 23 |
24 | FC-AFC Valtor's Hayseed Kid (Kid), LM | Valerie Martin & William & Breck Howard | Breck Howard | | | | | | H X | | | | | 24 |
25 | FC-AFC Drake's Bay Parting Of The Sea (Moses), LM | Bill & Judy Landau | Wayne Curtis | | | | | | | | | P X | | 25 |
26 | NFC Trumarc's Dot Come (Dottie), LF | Keith Thompson | Danny Farmer | | | | | | | | | | F | 26 |
27 | FC Rock River Benjamin (Ben), LM | David Aul | Bill Eckett | | | | | | | | | X | | 27 |
28 | FC Manny B Manny (Manny), LM | Rich & Jodi Charrier | Jerry Patopea | H | | | | | X | | | | | 28 |
29 | NFC-AFC Seaside's Pelican Pete (Pete), LM | Robert Zylla | Steve Yozamp | | | | | | | | | X | | 29 |
30 | NAFC-FC Dottie Ray's Ivy League (Ivy), LF | Andrew & Shirley Kahn | Andrew Kahn | | | | | | | | | X | | 30 |
31 | FC Magic Tricks Autumn Creek Tazz (Tazz), LM | David Aul | Paul Sletten | | | | | | | | | X | | 31 |
32 | FC-AFC Tremblin Earth's Cosmic Rider (Tex), LM | Katharine Simonds | Al Arthur | | | | | | H | | | X | | 32 |
33 | FC CK's Spike (Spike), LM | Alan Pleasant & Don Eiler | Alan Pleasant | | | | | H X | | | | | | 33 |
34 | FC Millforge On A Roll (Lucky), LM | Randy & Lisa Twist | William Sargenti | | | | | X | | | | | | 34 |
35 | FC Beaverdam's Mister Earl (Speedo), LM | John & Margaret Stouffer | Richard Roberts | | | | X | | | | | | | 35 |
36 | FC-AFC Great Bunns Of Fire (Jerrylee), LF | Mac & Lynne DuBose | Lynne DuBose | | | | | H X | | | | | | 36 |
37 | FC AFC Stellar's Full Throttle MH (Mildred), LF | Bernie & Jodie Carey & Bernie & Bernard Carey | Dave Rorem | | | | | | H X | | | | | 37 |
38 | FC Hyfly'n Turbo Jet (Turbo), LM | Wendy Bicknell | Wendy Bicknell | | | | | | | | | | F | 38 |
39 | NAFC-FC Texas Troubador (Tubb), LM | Martha & John Russell | Martha Russell | | | | | | | | | | F | 39 |
40 | NFC-AFC Windy City's Mighty Mouse (Mickey), LM | Charles Hines | Charles Hines | | | | X | | | | | | | 40 |
41 | Candlewoods He Hula Wahine (Hula), LF | Don & Mary Bovers | Don Bovers | | | | | | | | | X | | 41 |
42 | FC Magic Trick's Zuma (Zuma), LM | David Aul | Bill Eckett | H | X | | | | | | | | | 42 |
43 | FC-AFC Baypoint's Westminster Abbey (Abbey), LF | Don & Kathy Fregelette | Kenny Trott | | | | | | | | | | H F | 43 |
44 | FC Sorol Green River Indian Scout (Carson), LM | Chuck Wheeler | Rob Erhardt | | | | | H P X | | | | | | 44 |
45 | FC Sweetie's Easy Rider (Ford), LM | Peter Panarites | Jim Gonia | | | | | H | H X | | | | | 45 |
46 | FC-AFC Tuck N Roll II (Tucker), LM | Bill & Gay Fruehling | John Henninger | | | H | | H X | | | | | | 46 |
47 | FC-AFC KPR's Wet Willie (Willie), LM | Jim & Kathy Pickering | Jim Pickering | | | PX | | | | | | | | 47 |
48 | FC Road Warriors Dieter Brock (Deets), LM | Penny Youngblood | Ty Rorem | P | X | | | | | | | | | 48 |
49 | FC Ashland's Annabella (Bella), LF | Alan Pleasant & Anne Marshall & Gwen Pleasant | Alan Pleasant | | | | | | | | | X | | 49 |
50 | FC Maple Creek's Spirit Warrior (Levi), LM | Warren & Susan Exo | Wayne Curtis | | | | | | | | | | F | 50 |
51 | FC-AFC Hilltop's High Society (Gracie), LF | Sylvia McClure & Laurie Junewick & Judith Aycock | Danny Farmer | | | | | | X | | | | | 51 |
52 | FC-AFC Indian Height's Get Away (George), LM | Carl & Muriel Ruffalo | Carl Ruffalo | H | X | | | | | | | | | 52 |
53 | FC-AFC-CNFC-CNAFC Nightwings Marsh Leader (Guide), LM | Douglass Eberhardt & Teresa & Lynn Stinson | William Sargenti | | | | X | | | | | | | 53 |
54 | FC-AFC Candlewood's Skyrocket (Sky), LF | Tommy Parrish | Chris Ledford | | | | | | | | | P X | | 54 |
55 | FC-AFC SK's Dirty Little Secret (Vegas), LF | George Francis & Elizabeth & Betsy Madden | Elizabeth Dixon | | | | | | X | | | | | 55 |
56 | FC Jumpin' Joan Flash (Joanie), LF | Al Moroz | Tim Milligan | H H | X | | | | | | | | | 56 |
57 | NAFC-FC Hardscrabble Roxie McBunn (Roxie), LF | William Benson | Ray Voigt | | | | | | | | | X | | 57 |
58 | FC-AFC Dominator's High Spade (Ace), LM | Mark & Suzanne Medford | Scott Harp | | | | | | | | | X | | 58 |
59 | FC 3 R's Carbon Calie (Calie), LF | David Aul | Bill Eckett | | | | | | H X | | | | | 59 |
60 | FC-AFC Whitewater Missys Rockin Franchise (Rocki), LF | Daryl & Jane Kellum | Daryl Kellum | | | H X | | | | | | | | 60 |
61 | FC-AFC Utopian Sixteen Hands (Hunter), LM | Gary Zellner | Jerry Patopea | | | | | | X | | | | | 61 |
62 | FC-AFC Un Petit Peu Canaille (Canaille), LF | Lee & Rose Jolley | F. Lee Jolley | | | | | | | | | P X | | 62 |
63 | FC-AFC Candlewoods Life Is A Highway (Freeway), LM | John & Mary Stracka | John Stracka & Paul Sletten | | | | | | | | | | H F | 63 |
64 | FC-AFC Dottie Ray's Blue 4 You (Blue), LM | Andrew Kahn | John Henninger | | | | | | H X | | | | | 64 |
65 | FC Delpond's Pretty In Pink (Bella), LF | Mark Menzies | Alan Pleasant | | | | | | | | | X | | 65 |
66 | FC Seaside's Rogue Warrior (Shooter), LM | Chip McEwen | Al Arthur | | | | | | | | | X | | 66 |
67 | FC-AFC Lanes Lets Get Ready To Rumble (Ali), LM | Bobby Lane | Ryan Brasseaux | | | | | | | | | H X | | 67 |
68 | FC Swift Rivers No Problems MH (Kenny), LM | Buck Shope & Tara Yohan | Ed Forry | | | | | | | | | | | 68 |
69 | FC Moodys Jumpin Jack Flash (Jack), LM | Wally & Sheryl Riffle | Charles Moody | H | X | | | | | | | | | 69 |
70 | FC Baypoint's Shades Of Bleu (Magic), LM | Ken Lee | Jim Gonia | | | | | H | | | | P X | | 70 |
71 | FC Beadle's Turbo Nina (Nina), LF | Ken Challand | Dave Rorem | | | | | H | X | | | | | 71 |
72 | FC-AFC Watermark's Miss Kali Hart (Kaylee), LF | Sonya Harrigfeld-Jackson | Sonya Harrigfeld-Jackson | | | | | | | | | | F | 72 |
73 | FC-AFC-CAFC Jaybar American Idol (Reuben), LM | Barbara & Jerry Younglove | Barbara Younglove | | | | | | | | | X | | 73 |
74 | NAFC-FC Mulligan Off The Rainy "T" (Mully), LM | Randy & Mary Spangler | Wayne Curtis | | | | | | | | | X | | 74 |
75 | FC-AFC Trumarc's Hollandaise (Holland), LM | Ed Aycock & Janet Steiss & Judith Aycock | Danny Farmer | | | | | | | | | X | | 75 |
76 | FC Magic's Quinn (Quinn), LM | David Aul | Bill Eckett | | | | | | | | | X | | 76 |
77 | FC-AFC Lubys And Whitewaters Pirate's Jewel (Jewel), LF | Jeff Schuett & Lydia Fekula | Jeff Schuett | | | | | | | | | | F | 77 |
78 | FC-AFC-CFC-CAFC Flatlands Locked N Loaded (Ready), LM | Connie & William Swanson | Connie Swanson | | | | | | H X | | | | | 78 |
79 | FC-AFC Crow Rivers Lucky To The Max (Lucky), LM | Roger Weller & Greg Anderson | Steve Yozamp | | | | | | H X | | | | | 79 |
80 | FC-AFC Coolwater's Knockout (Punch), LM | Jay & Stacey Patton & Alexandra Washburn | Alexandra Washburn | | | | | | H X | | | | | 80 |
81 | FC-AFC Bayou-Star Beyond Independent (Tia), LF | Suzan & John Caire | Suzan Caire | | | | | | | | | X | | 81 |
82 | FC-AFC Hunting Creek Classy Girl JH (Classy), LF | Johnny & Kathy Armstrong | Alan Pleasant | | | | | | | | | | H F | 82 |
83 | FC-AFC Tru's Little Cruiser (Cruise), LM | Corrie & Paula Elmes | John Henninger | | | H | | | | | | X | | 83 |
84 | FC-AFC-CNAFC-CFC Upon The Wings Of An Answered Prayer (Ammo), LF | William & Micki Petrovish | William Petrovish | | X | | | | | | | | | 84 |
85 | FC-AFC Hockley Creek's Big Hitter (Manny), LM | Trey & Robby Bickley | Robby Bickley | | | | | | | | | X | | 85 |
86 | FC Bluegoose's Passion For Jazz (Louie), LM | Mark & Suzanne Medford | Chris Ledford | H H | X | | | | | | | | | 86 |
87 | FC Lone Willow's Sure Shot II (SHOOTER), LM | David Aul | Jim Beck | | X | | | | | | | | | 87 |
88 | NFC-AFC Keeno's Gizmo (Gizmo), LM | Bruce & Betty Hall | Bruce Hall | | | | P X | | | | | | | 88 |
89 | FC-AFC Trulines Walla Walla Sweet (Pink), LF | Mark & Suzanne Medford | Mark Medford | S | | | | | | | | | | 89 |
90 | FC-AFC Aran Island's Finnegan (Finnegan), LM | Patrick Martin | Patrick Martin | | | | P X | | | | | | | 90 |
91 | FC-AFC Hardscrabbles Powder My Buns (Pow), LM | Benjy Griffith | Al Arthur | | | | X | | | | | | | 91 |
92 | FC Catalina's Outlaw (Josie), LF | Sydney Gardave | Bill Eckett | | | | | H P X | | | | | | 92 |
93 | FC Adams Acres Water Lilly (Lilly), LF | Marion Stroud-Swingle | William Sargenti | | | | | | | | | | F | 93 |
94 | FC-AFC Dottie Ray's League Of Her Own (Dottie), LF | Andrew & Shirley Kahn | Andrew Kahn | H | | | X | | | | | | | 94 |
95 | FC Arctic Riverrun M'Lady (Maddi), LF | Mark Thomas | Mark Thomas | | | | | H X | | | | | | 95 |
96 | FC-AFC Mercy Mercy Mercy Me (Mercy), LF | John & Mary Stracka | John Stracka & Paul Sletten | | | | | | | | | | H H F | 96 |
97 | FC-AFC Paddlecreek's Carbon Grade (Coal), LM | Mac & Lynne DuBose | Ray Voigt | | | | | | X | | | | | 97 |
98 | NFC-AFC Robber's Stray Bullet (Bullet), LM | Henry McNeil | Alan Pleasant | | | | | | | | | | W | 98 |